Jak są produkowane spieki kwarcowe?

11.01.2017

Jak są produkowane spieki kwarcowe?


Spieki kwarcowe to materiał o niezwykłej odporności, łatwy w obróbce i nadający się do zastosowań zewnętrznych i wewnętrznych. Aż trudno uwierzyć, że jest to jednocześnie materiał ekologiczny. Na uzyskanie takich cech pozwala wyjątkowy proces produkcji. A więc, jak są produkowane spieki kwarcowe? Sekretem jest czysty surowiec, ekstremalnie wysokie temperatury i prasowanie pod ogromnym ciśnieniem.

Jak są produkowane spieki kwarcowe i czy mogą być poddane recyclingowi?

Historię powstawania spieków kwarcowych trzeba zacząć od tego, z jakich materiałów produkt jest tworzony. Producent oferowanych przez nas spieków wykorzystuje jedynie najczystsze naturalne materiały. Należą do nich iły łupkowe, pigmenty ceramiczne oraz skały granitowe. Jeśli zastanawiasz się, jak są produkowane spieki kwarcowe, na pewno zastanawia Cię, czy w procesie produkcji nie dodaje się innych, groźnych dla środowiska materiałów. Odpowiedź brzmi: nie. Spieki kwarcowe są materiałem ekologicznym. To oznacza, że mogą być z powodzeniem wykorzystywane ponownie w procesie produkcyjnym. Spieki można mielić i powtórnie przetwarzać.

Kolejne etapy produkcji spieków kwarcowych

Jak są produkowane spieki kwarcowe w kolejnych etapach? Gdy surowiec jest już pozyskany, następuje prasowanie pod bardzo wysokim ciśnieniem. Granulat jest ściskany przez prasę o nacisku 8000 ton na metr kwadratowy. Następnie trafia do pieca hybrydowego, który podgrzewa sprasowany surowiec. Temperatura również jest ekstremalna, bo sięga aż 1220 stopni Celsjusza. Sposób, w jaki są produkowane spieki kwarcowe, prowadzi do tego, że płyta nabiera idealnej gładkości i zachowuje ogromną wytrzymałość przy niewielkiej grubości. Płyty o powierzchni 3 metrów kwadratowych mają zaledwie 3 milimetry grubości. Dzięki temu mogą być bez problemu cięte i dopasowywane do różnych powierzchni. Podczas tworzenia spieków do środowiska nie emituje się żadnych szkodliwych substancji. Na materiał może być również nałożona dodatkowa warstwa antybakteryjna lub wzmocnienie z włókna szklanego.

Jak są produkowane spieki kwarcowe?
Powrót do listy aktualnościPowrót do listy aktualności